Stacje ładowania pojazdów elektrycznych zlokalizowane będą w pasach drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych stanowiących własność Gminy Lublin, w zarządzie Zarządu Dróg i Mostów miasta. Zgodnie z zapisami przetargowymi inwestor wybuduje, zapewni obsługę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, będzie pełnić rolę operatora ogólnodostępnych stacji ładowania oraz dostawcy usług ładowania dla tych stacji.
Oferta Eleport okazała się jedyną złożoną i na dodatek atrakcyjną cenowo dla Miasta.
– Eleport jest firmą, która rozwija się bardzo dynamicznie w obszarze Europy Środkowo Wschodniej. Rozwijamy nasze usługi w Warszawie, Białymstoku, Łodzi, Szczecinie, Poznanie, Gorzowie Wielkopolskim – cieszymy się, że będziemy mogli też świadczyć usługi ładowania również w Lublinie, to super wiadomość! Skupiamy się na szybkich stacjach, powyżej 50 kW. Czekamy na termin podpisania umowy z Lublinem, aby przystąpić do rozpoczęcia naszych inwestycji. Czas realizacji będzie zależny od tempa prac przyłączeniowych realizowanych przez OSD. Jesteśmy gotowi do działania „od jutra” – powiedział elektromobilnym.pl Janusz Grądzki, CEO Eleport Polska.
– Bardzo nam zależy na partnerskim podejściu do miasta Lublin, abyśmy wspólnie ustalili optymalny harmonogram zgodny z oczekiwaniami mieszkańców Lublina i planów rozwoju miasta. Zgodnie z warunkami przetargu, zrealizujemy inwestycję w 83 lokalizacjach. W każdej lokalizacji zainstalujemy po minimum 2 punkty ładowania – dodał Grądzki.
Deweloper publicznych stacji ładowania ma ambitne plany rozwojowe na ten rok.
– Posiadamy już dziś znaczną liczbę umów podpisaną zarówno z Podmiotami Komercyjnymi jak i Partnerami z Sektora Publicznego. Aktualnie wraz z OSD realizujemy etap przyłączeniowy. Pierwsze stacje Eleport zostaną uruchomione w pierwszym półroczu 2023 r. – powiedział Prezes Eleport Polska.
Prezes zwraca uwagę na czynniki, które hamują rozwój sektora infrastrukturalnego w naszym kraju oraz te, które mogą ów sektor pobudzić.
– Przede wszystkim długotrwały proces przyłączeniowy oraz świadomość społeczeństwa, którą staramy się podnosić w zakresie wykorzystania samochodów elektrycznych. To co z pewnością zdynamizuje rynek, to uproszczenie procedur administracyjnych oraz otwartość na długoterminowe współprace – podkreślił szef Eleport Polska.
Pod koniec ubiegłego roku estońska firma zapowiadała (wynik współpracy z Bolt) postawienie 750 nowych stacji ładowania w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej – Polsce, Estonii, Litwie i Łotwie.