Producent poinformował o umowie na dostarczenie czystej energii, którą podpisał z DTE Energy. Firma podkreśla, że to ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej zapowiadanej przez amerykańskiego wytwórcę aut. Dzięki kontraktowi DTE zwiększy dostawę energii słonecznej do fabryki w Michigan o 650 megawatów (MW) do roku 2025. Strategiczna inwestycja realizowana w ramach programu MIGreenPower to największy w historii zakup energii odnawialnej w USA od przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Bezemisyjna produkcja
W ramach programu MIGreenPower, firma DTE na potrzeby Forda powiększy instalację fotowoltaiczną w Michigan, zwiększając tym samym całkowitą ilość energii pozyskiwanej w ten sposób w stanie o prawie 70%. W efekcie, do 2025 r. (a więc o 10 lat wcześniej niż globalny cel Forda) każdy pojazd firmy wyprodukowany w Michigan będzie montowany przy użyciu odpowiednika 100% energii elektrycznej wolnej od emisji dwutlenku węgla. Zakup bezemisyjnej energii elektrycznej przez Forda pozwoli uniknąć emisji 600 000 ton dwutlenku węgla rocznie.
Nowa współpraca to także perspektywa dodatkowych miejsc pracy dla lokalnej społeczności oraz zwiększenie wpływów z podatków.
– To bezprecedensowe porozumienie zapewni bardziej ekologiczną i jaśniejszą przyszłość dla Forda oraz Michigan. Jest to także doskonały przykład tego, jak wygląda przywództwo i przekuwanie rozmów w realne działania – powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor generalny, Ford Motor Company
Dobrowolny program
Ford kupuje bezemisyjną energię elektryczną poprzez MIGreenPower należący do największych dobrowolnych programów energii odnawialnej w USA. Dotychczas w projekcie uczestniczy ponad 600 firm oraz ponad 62 000 klientów indywidualnych. W skali roku użytkownicy MIGreenPower wprowadzili do programu 2,8 miliona megawatogodzin czystej energii, co oznacza uniknięcie emisji aż 2,2 miliona ton dwutlenku węgla do atmosfery. DTE to największy producent energii odnawialnej w Michigan. Firma planuje udostępnić tysiące megawatów nowej czystej energii, by wspierać program MIGreenPower.
Zgodnie z Porozumieniem Paryskim
Warto przypomnieć, że Ford produkuje więcej pojazdów i zatrudnia więcej pracowników godzinowych w USA niż jakikolwiek inny producent samochodów. Firma była też jedną z pierwszych (wśród amerykańskich producentów pojazdów), która zaangażowała się wraz z międzynarodową społecznością w ograniczanie skutków globalnego ocieplenia w ramach Porozumienia Paryskiego.
Michigan pozostaje siedzibą Forda od momentu założenia firmy w 1903 roku. Od 2016 roku firma zainwestowała tu prawie 10 mld USD i stworzyła lub utrzymała ponad 10 000 miejsc pracy m.in. w ramach renowacji Michigan Central Station, rozwoju nowego kampusu Ford Research and Engineering w Dearborn oraz stworzenia Ford’s Ion Park w Romulus.
Źródło: na podstawie Ford, fot. Ford, Pixabay