Samochody elektryczne szturmem zdobywają popularność. Według danych JATO Dynamics w 28 krajach Unii Europejskiej w 2021 r. zarejestrowano ich łącznie 1 205 387 sztuk. Zgodnie z prognozami miniony rok przyniósł jeszcze większą sprzedaż i udział zeroemisyjnych wersji napędowych. Dotyczy to także Polski, gdzie w trakcie zaledwie dwóch lat flota samochodów z napędem elektrycznym powiększyła się ponad trzykrotnie. Rosnący popyt na elektromobilność zaspokajają nie tylko producenci pojazdów. O użytkowników elektryków troszczą się także twórcy aplikacji ułatwiających korzystanie z EV na co dzień.
Znalezienie najbliższej stacji ładowania, dodatkowo dostarczającej „zieloną” energię? Wybór optymalnej trasy podróży uwzględniającej przerwy na odpoczynek i uzupełnianie energii? Szybka płatność za ładowanie? To nic trudnego dzięki dedykowanym „apkom”, które poza funkcjonalnością w smartfonie, ale też za pośrednictwem systemów Apple CarPlay jak i Android Auto.
Najlepsze aplikacje do ładowania pojazdów elektrycznych
Wyszukiwanie i korzystanie z publicznych punktów ładowania to jedna z największych różnic w kwestii użytkowania samochodów elektrycznych i spalinowych. W tym celu powstają aplikacje, które ułatwiają elektromobilnym kierowcom korzystanie ze swoich zeroemisyjnych pojazdów.
PlugShare
PlugShare to najpopularniejsza aplikacja wśród kierowców pojazdów zasilanych z gniazdka. Główną funkcjonalnością jest interaktywna mapa stacji ładowania EV wyposażona w szereg przydatnych filtrów oraz opcję dodawania recenzji stacji ładowania. Co ciekawe, mapa wyświetla ładowarki na całym świecie, więc niezależnie od tego, czy szukamy lokalnej stacji, czy gdzieś poza naszym krajem, bez trudu znajdziemy interesujący nas punkt i zaplanujemy postoje na uzupełnianie energii.
Opcje filtrowania w aplikacji umożliwiają również znalezienie kompatybilnego punktu ładowania dla pojazdu (wg rodzaju gniazda ładowania) – w tym celu warto założyć bezpłatne konto, w którym zapisujemy model samochodu. PlugShare wyszukuje także stacje dla użytkowników EV korzystających z abonamentów i konkretnych systemów płatniczych za energię elektryczną. Funkcja Pay with PlugShare umożliwia również płacenie w aplikacji, gdy korzysta się ze stacji działających w ramach tego systemu rozliczeń. Z kolei opcja „Zamelduj” informuje innych użytkowników aplikacji, że dany punkt ładowania jest w tym momencie zajęty. Plugshare to nie tylko aplikacja mobilna – dostępna jest także poprzez przeglądarkę komputerową.
ChargePoint
Lokalizator ChargePoint to nic innego jak mapa ponad 100 000 stacji ładowania na całym świecie. Oprócz standardowych funkcji posiada także informacje o dostępności ładowarek. Aplikacja oferuje również szacunkowe ceny dla określonych stacji ładowania, co może pomóc w znalezieniu tańszych stawek w najbliższej okolicy oraz podczas planowania budżetu na energię elektryczną w trakcie dłuższego wyjazdu.
Chargemap
Chargemap i inne wymienione „apki” to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Elektromobilni kierowcy mogą także korzystać z dedykowanych aplikacji mobilnych operatorów ładowania w Polsce, np. Greenway, Orlen, Shell recharge, Innogy, GO+EAuto, Energa Tauron, Revnet, EV+, PGE, itp. Rzecz jasna poza interaktywnymi mapami zawierającymi m.in. punkty ładowania operatorów oraz inne przydatne filtry, umożliwiają one również dokonywanie płatności po uprzedniej rejestracji. Oczywiście punkty ładowania operatorów działających na polskim rynku dostępne są także w zagranicznych aplikacjach, czyli choćby we wspomnianej PlugShare.
EV Klub Polska
Znalezienie najbliższej stacji ładowania oraz sprawdzenie jej statusu umożliwia również aplikacja EV Klub Polska. Korzysta ona z danych Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych co pozwala użytkownikom sprawdzenie zajętości ładowarki w czasie rzeczywistym. Za pomocą aplikacji jesteśmy również w stanie szybko sprawdzić aktualne cenniki operatorów.
Przydatna aplikacja do parkowania pojazdów elektrycznych
Polskie przepisy uprawniają właścicieli samochodów elektrycznych do parkowania za darmo w strefach płatnego parkowania. W zależności od miasta ten przywilej może być jednak dodatkowo obwarowany i na pewno nie obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, dlatego posiadacze EV podróżujący za granicę mogę pomyśleć w dodatkowej aplikacji, która wskaże, które z miejsc wyposażone są dodatkowo w stacje ładowania.
Parkopedia Parking
Nazwa Parkopedia to połączenie słów parkowanie i encyklopedia. Aplikacja posiada aktualnie 70 milionów miejsc parkingowych w ponad 15 000 miastach na całym świecie, których dostępność pokazywana jest w czasie rzeczywistym. Dzięki „apce” można znaleźć i zarezerwować z wyprzedzeniem parking w pobliżu miejsca docelowego. Filtry posiadają funkcję godzin otwarcia parkingów, aktualne ceny, metody płatności czy wybór miejsc według z punktami ładowania pojazdów elektrycznych – dzięki temu aplikacja może być kolejnym doskonałym narzędziem dla właścicieli EV.
Najlepsze aplikacje do nawigacji i podróży
Infrastruktura publicznej sieci ładowania pojazdów elektrycznych jest niewystarczająca. Dotyczy to także regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski – na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada w naszym kraju już 11,8 auta z wtyczką. By uniknąć niepotrzebnych stresów na etapie planowania i samej nawigacji do celu, warto skorzystać z elektronicznych asystentów podróży.
Mapy Google
W drugiej połowie ubiegłego roku użytkownicy nawigacji Mapy Google uzyskali możliwość wyboru tras eko (z zielonym listkiem) oraz ustawienia typu napędu w samochodzie. Dzięki temu popularna wśród polskich kierowców aplikacja ma teraz przydatne narzędzia również dla elektromobilnych użytkowników – przede wszystkim rozbudowane planowanie tras. Poza tym w Mapach Google można uzyskać informacje, np. jaki będzie poziom naładowania akumulatorów po dotarciu do celu. Z pomocą oprogramowania można także otrzymywać ważne alerty o stanie baterii i znajdować zgodne stacje ładowania – aby dodać stację ładowania do trasy wystarczy kliknąć „Dodaj postój na ładowanie”.
W Mapach można również wyszukiwać wtyczki zgodne z systemem samochodu elektrycznego i wybierać wyniki, które mają być widoczne według: rodzajów ładowarki, organizacji płatniczych i szybkości ładowania. – Jeśli dodasz stację ładowania w trakcie pokonywania trasy, zobaczysz zalecany minimalny czas ładowania. Na czas ładowania wpływają: poziom naładowania akumulatorów samochodu po dotarciu do celu, możliwości ładowania samochodu i szybkość ładowania zapewniana przez stację – czytamy na stronie google.pl.
Kalifornijski gigant technologiczny opracował szereg funkcji ulepszających Mapy dla kierowców EV, zwłaszcza jeśli są one wbudowane w pokładowy system samochodu. Te intuicyjne narzędzia mogą mieć duże znaczenie, szczególnie dla nowych właścicieli samochodów elektrycznych.
A Better Routeplanner (ABRP)
Wystarczy wybrać w opcjach model pojazdu i podać miejsce docelowe, aby uzyskać pełny plan podróży obejmujący przerwy na ładowanie – tak w skrócie scharakteryzowana jest aplikacja A Better Routeplanner (ABRP) w sklepach internetowych. ABRP to po prostu aplikacja nawigacyjna, która specjalizuje się w planowaniu podróży pojazdami elektrycznymi. W rzeczywistości oprogramowanie oferuje narzędzia i filtry podobne do tych z konkurencyjnych rozwiązań. Program nie tylko wskazuje na jakich punktach ładowania zaleca postój, ale udostępnia również informacje o typach dostępnych gniazd i mocach ładowania.
Z ciekawych rozwiązań jest na pewno opcja określania zużycia energii przy danych prędkościach, co przekłada się na lepsze rozplanowanie postojów na ładowanie i wybór optymalnej trasy. Podobnie jak w przypadku pozostałych „apek”, także i tu warto założyć bezpłatne konto i zarejestrować swój pojazd.
Dodatkowe korzyści
Sklepy internetowe a także producenci elektrycznych pojazdów oferują coraz to ciekawsze rozwiązania informatyczne dla elektromobilnych kierowców. I tu warto polecić wspomnianą „apkę” EV Klub Polska obsługująca Apple CarPlay oraz Android Auto.
EV Klub Polska App to nie tylko mapa stacji ładowania. Bezpłatna aplikacja oferuje coś w rodzaju multipartnerskiego programu, który udostępnia klubowiczom (zarejestrowanym użytkownikom) liczne korzyści. Jakie? Społeczność korzysta ze zniżek na usługi ładowania w sieci GreenWay Polska (30%) i GO+EAuto (10%), a także – dzięki współpracy z firmą Autopay – z darmowych przejazdów autostradami A1, A2 i A4 w okresach wakacyjnych. W planach jest też wprowadzanie kolejnych korzyści, w tym rabatów na zakup i instalację domowych ładowarek, tańsze ubezpieczenie czy zniżki w restauracjach i hotelach.
Autor: Oskar Włostowski