– Podczas targów IAA zespół Scania demonstruje naszą niezachwianą ambicję tworzenia zrównoważonych rozwiązań dla ekosystemu transportowego. Kieruje nami pasja kreowania wartości dla klientów poprzez wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań wolnych od paliw kopalnych, bazujących na modułowości i cyfryzacji, dostosowanych do zmian, które zachodzą w branży – powiedział Stefano Fedel, wiceprezes i dyrektor sprzedaży i marketingu Scania.
Telamatyka decydująca
Wszystkie pojazdy Scania prezentowane na targach IAA to wyraz podejścia firmy polegającego na dostarczaniu gotowych rozwiązań, łączących usługi tradycyjne i cyfrowe. Ich podstawą są pojazdy i ich eksploatacja, jednak to telematyka ma decydujący wpływ na maksymalizację zysku klienta tu i teraz.
– Nasza branża osiągnęła etap, w którym „być, albo nie być” jest ściśle związane z rodzajem usług bazujących na analizie danych, które wraz z zaufanymi partnerami możemy zaoferować. Dzięki analizie danych, zakres naszego wsparcia może zostać dopasowany do potrzeb konkretnego klienta: od finansowania i ubezpieczenia, do napraw prewencyjnych i szkoleń kierowców – dodał Stefano Fedel.
Zdaniem producenta, transport nie może liczyć na uniwersalne antidotum przeciw zmianom klimatu. Uważa on, że paliwa odnawialne np. biometan i biodiesel odgrywają ważną rolę w realizacji celów redukcji emisji CO2, opartych na naukowych podstawach, które powzięła.
Aplikacje poprawiają wydajność
Centralną część stoiska firmy na IAA zajmuje prezentacja szerokiej oferty usług cyfrowych Scania, w tym telematycznych oraz rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych. Na targach IAA zadebiutują dwie nowe usługi: My Scania i aplikacja Scania Driver. Obie służą zwiększaniu wydajności i rentowności klientów.
– Wykorzystujemy modułowość, aby zwiększyć różnorodność rozwiązań i wzbogacić możliwości specyfikacji dla jak najszerszego grona klientów. Nadchodząca dekada jest fascynująca, gdyż otwiera przed nami nowe perspektywy, a zarazem więcej niepewności, niż zdarzało się to kiedykolwiek wcześniej. Jako lider, jesteśmy zobowiązani, aby oferować kompleksowe rozwiązania transportowe, wspierać naszych klientów i w ramach partnerstwa wskazując im najlepszą drogę – podkreślił Fedel.
W tym roku na IAA, Scania zorganizowała studio multimedialne, z którego przedstawiciele i eksperci firmy Scania oraz zaproszeni goście będą prowadzić transmisje online. W ich trakcie poruszane będą takie tematy, jak elektryfikacja, transport wolny od paliw kopalnych i inne zrównoważone rozwiązania transportowe.
Cztery różne elektryki
Scania prezentuje podczas IAA czternaście pojazdów w hali i na terenie zewnętrznym targów. Zelektryfikowaną gamę pojazdów Scania reprezentują cztery w pełni elektryczne pojazdy (ang. BEV), które są do obejrzenia w hali: najnowszy pojazd do transportu regionalnego, dwa pojazdy ciężarowe do pracy w mieście oraz elektryczny autobus. Wśród ośmiu pojazdów spalinowych eksponowanych w hali są dwa z silnikiem V8, trzy z układem napędowym Scania Super (najbardziej wydajnym paliwowo w branży) oraz jeden na biometan, będący przykładem pojazdu, w którym zastosowano debiutujący właśnie nowy silnik Scania na gaz.
Na terenie zewnętrznym, Scania prezentuje miejską, w pełni elektryczną wywrotkę Scania XT; jej spalinowy odpowiednik z silnikiem V8, ciągnik V8 oraz autobus turystyczny Irizar. Dodatkowo, trzy dodatkowe pojazdy Scania będą uczestniczyć w prezentacjach odbywających się na terenie targów IAA. Będą to: Scania Super, elektryczny hakowiec oraz wszechstronny, ciężarowy pojazd hybrydowy.
Źródło: na podstawie Scania