Pojazdy zeroemisyjne na polskich drogach nie są już rzadkim widokiem. Zielone tablice rejestracyjne, które je wyróżniają mają na celu ułatwienie identyfikacji tych pojazdów i promowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Podpowiadamy, jak zarejestrować elektryczny samochód, ile to kosztuje i z czym się wiąże.

Jeśli kupujemy nowy samochód, w tym także elektryczny (napędzamy energią elektryczną pochodzącą z akumulatora trakcyjnego lub zasilany wodorem), to kwestię rejestracji takiego pojazdu możemy powierzyć dealerowi. 4 czerwca 2021 weszły w życie zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które pozwalają na upoważnienie salonu sprzedaży do zarejestrowania nowego pojazdu – każdy kupujący pojazd może upoważnić sprzedawcę do wykonania tej czynności za niego. Wystarczy jedynie przekazane upoważnienia w formie pisemnej podpisane własnoręcznie lub elektronicznie.

Rejestracja samochodu elektrycznego

Gdy chcemy sami zarejestrować pojazd lub nabywamy go z rynku wtórnego, dotyczy to także wersji elektrycznych, to w wydziale komunikacji należy przedłożyć następujące dokumenty. Pamiętaj, że wniosek o rejestrację można wypełnić także przez internet, co przyspieszy oczekiwanie w urzędzie:


Uwaga! Podczas rejestracji auta zeroemisyjnego – elektrycznego lub napędzanego wodorem, nie są potrzebne dodatkowe dokumenty, z których wynika, że są jest to pojazd ekologiczny.  Jego bezemisyjność potwierdzają informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym i/lub adnotacji znajdującej się w umowie kupna-sprzedaży (w przypadku aut używanych) lub w wyciągu ze świadectwa homologacji, który przekazywany jest przez dealera.

Tablice rejestracyjne mogą zostać

Pamiętajmy, że od 1 lutego 2022 roku istnieje możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego podczas składania wniosku o przerejestrowanie używanego pojazdu zakupionego w Polsce. Warunkiem jest posiadanie białych tablic rejestracyjnych z unijnymi gwiazdami na niebieskim tle. Ważne jest również, aby tablice były czytelne, w dobrym stanie i niepogięte. Jeśli tablice rejestracyjne pojazdu nie spełniają tych wymagań, konieczne będzie przerejestrowanie samochodu na nowe numery, co wiąże się z wyższymi opłatami. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów estetycznych i technicznych tablic rejestracyjnych, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przerejestrowaniem pojazdu. Te urzędowe wytyczne dotyczą także pojazdów zeroemisyjnych, posiadających zielone tablice, czyli aut elektrycznych i napędzanych energią z ogniw paliwowych (zasilanych wodorem).

Opłaty z tytułu rejestracji pojazdu elektrycznego:

Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo?

Zielone tablice rejestracyjnezostały wprowadzone jako oznaczenie dla samochodów elektrycznych i wodorowych w 2020 roku. Każdy właściciel auta elektrycznego lub wodorowego, który zarejestruje pojazd w wydziale komunikacji, może otrzymać zielone tablice rejestracyjne. Te tablice mają identyczny system oznaczeń, liczbę i krój znaków, jak standardowe białe tablice rejestracyjne.

Dodatkowo, zielone tablice rejestracyjne posiadają naklejki legalizacyjne. Naklejki oznaczone kolorem czerwonym są przeznaczone dla samochodów elektrycznych, natomiast naklejki oznaczone kolorem żółtym są przypisane do aut napędzanych wodorem. Naklejki te zastąpiły wcześniejsze naklejki na szyby, które były mało widoczne na drodze i utrudniały identyfikację pojazdu.

Zielone tablice dla aut elektrycznych składają się  z:

Zielone tablice rejestracyjne – przywileje

Oprócz wyróżnienia na drodze, posiadanie zielonych tablic dla aut elektrycznych może również przynieść pewne korzyści. Niektóre miasta i gminy zwalniają użytkowników tych pojazdów z opłat w Strefie Płatnego Parkowania, tworzą uprzywilejowane miejsca parkingowe i umożliwiają jazdę po buspasach. W niedalekiej przyszłości, pojazdy legitymujące się zielonymi tablicami rejestracyjnymi będą także mogły w sposób niezakłócony wjeżdżać do nowotworzonych Stref Czystego Transportu – na początek w takich miastach, jak Warszawa, Kraków i Wrocław.

W Polsce zielone tablice dla samochodów elektrycznych stały się symbolem ekologicznej mobilności. Ułatwiają identyfikację pojazdów elektrycznych na drodze i stanowią ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju transportu. Dane z Licznika Elektromobilności, autorstwa PZPM oraz PSPA, pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na rejestrację samochodu elektrycznego i cieszy się korzyściami wynikającymi z posiadania pojazdu ekologicznego.

*dotyczy białych, niezniszczonych tablic rejestracyjnych

**dotyczy białych, niezniszczonych tablic rejestracyjnych z unijnymi gwiazdkami na niebieskim tle, wydanych przez polskie organy rejestrujące.