Nie ma obecnie szeroko rozpowszechnionego standardu płatności w punktach ładowania samochodów elektrycznych, którymi może kierować się branża. W rezultacie konsumenci w Europie, w tym w Polsce często są zmuszeni do korzystania z jednej opcji (na przykład zarejestrowania się w określonej aplikacji lub programie dostawcy usług ładowania). W niektórych sytuacjach mogą nawet nie być w stanie w ogóle naładować pojazdu, ponieważ nie mają wykupionego odpowiedniego abonamentu.
Celem Visa jest wprowadzenie zmian korzystnych dla konsumentów, współpracując z producentami punktów ładowania pojazdów elektrycznych i innymi liderami branżowymi. Ma to pozwolić na identyfikację barier dla wprowadzenia interoperacyjnych płatności zbliżeniowych, a szerzej – cyfrowych płatności. Drugim celem jest wypracowanie odpowiednich rozwiązań pozwalających na upowszechnienie dostępu do nich.
– Uważamy, że rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych jest kluczowe do osiągnięcia europejskiego celu neutralności węglowej. Jeśli jednak chcemy, by ludzie wybierali elektromobilność, musimy wyjść naprzeciw ich potrzebom i zapewnić by każdy mógł płacić tak jak chce za ładowanie pojazdów elektrycznych. W tej chwili nie mają takiej możliwości. Dążymy do tego, by to zmienić i dać konsumentom wolność wyboru, na którą zasługują – powiedziała Katarzyna Zubrzycka, Dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa. – Chcemy współtworzyć rozwiązania odpowiadające na to wyzwanie oraz wspierać edukację w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Cieszymy się, że dołączamy do grona członków PSPA, ponieważ pozwoli nam to na aktywne uczestnictwo w toczącej się debacie.
– Liczba podmiotów świadczących usługi ładowania cały czas się zwiększa, a wraz z nią liczba aplikacji mobilnych, które muszą posiadać kierowcy samochodów elektrycznych, chcąc swobodnie podróżować po Polsce. Dlatego niezbędne są działania na rzecz ujednolicenia sposobu opłat oraz wprowadzenia jak największych ułatwień związanych z korzystaniem z sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych z Visa – jednym ze światowych liderów płatności cyfrowych – ułatwi podjęcie skutecznych działań pozwalających na realizację tych celów – podkreślił Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Źródło: na podstawie Visa