Firma Volvo Cars, za pośrednictwem swojego funduszu Volvo Cars Tech Fund, zainwestowała w StoreDot – izraelską firmę opracowującą technologię niezwykle szybkiego ładowania akumulatorów do samochodów elektrycznych(BEV). Firma pracuje nad akumulatorami, które pozwalają uzupełnić energię elektryczną potrzebną do pokonania 160 km podczas ładowania, które trwa… 5 minut. Strategia Volvo Cars, zakłada, że do 2030 roku będzie produkować wyłącznie auta elektryczne. StoreDot, z pomocą Volvo Cars, chce skrócić czas wprowadzania swojej technologii na rynek, tak by już 2024 roku ruszyła jej masowa produkcja. Polski oddział skandynawskiego producenta uruchomia w punktach dealerskich sieć powszechnie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo ma powstać ponad 80 stacji AC i DC.
Mniej metali ziem rzadkich
StoreDot rozwija najnowszą technologię akumulatorów, w których dominującym pierwiastkiem anody jest krzem. Równolegle z bateriami rozwijane jest oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie ich możliwości, a są one bardzo obiecujące. Pozwalają się szybko ładować, mają wyższą pojemność przy tej samej masie, a do tego do ich produkcji używa się znacznie mniej metali ziem rzadkich – takich jak Lit.
Dostęp do technologii
Współpraca między obiema firmami będzie miała miejsce głównie w ramach joint venture zajmującego się technologią akumulatorów, które Volvo Cars utworzyło w zeszłym roku z Northvolt, wiodącym szwedzkim producentem akumulatorów. Dzięki inwestycji w StoreDot, Volvo Cars uzyskało dostęp do wszelkich technologii powstałych w wyniku współpracy.
– Chcemy dokonywać najszybszej transformacji w naszej branży, a Tech Fund odgrywa kluczową rolę w nawiązywaniu współpracy z przyszłymi liderami technologii. Nasza inwestycja w StoreDot doskonale pasuje do tego sposobu myślenia, a ich zaangażowanie w elektryfikację i mobilność bezemisyjną odpowiada naszemu. Cieszymy się, że nasza współpraca zakończyła się sukcesem dla obu stron i pracujemy nad wprowadzeniem tej przełomowej technologii na rynek – powiedział Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund.
Szybkie ładowanie u polskich dealerów
Spółka Volvo Car Poland z kolei poinformowała, że uruchomia sieć powszechnie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Stacje pojawią się u autoryzowanych dealerów w całym kraju funkcjonujących pod nazwą „Powerstop”. Ze stacji będą mogli korzystać także kierowcy aut elektrycznych innych marek.
Ponad 80 stacji w planach
Pierwszy etap budowy stacji ładowania zakończył się w pierwszym kwartale 2022 roku. Do tego czasu, przy placówkach dealerów Volvo zostało uruchomionych 31 stacji ładowania prądem zmiennym (AC) o mocy do 22 kW. W kolejnym etapie pojawi się ponad 50 stacji szybkiego ładowania prądem stałym (DC) o mocy do 175 kW. Wszystkie stacje będą widoczne w sieci Plugsurfing.
– Sprzedajemy samochody elektryczne, więc chcemy zapewnić naszym klientom wygodną możliwość ich ładowania. Wiemy, że samochody zazwyczaj podłączane są do instalacji domowych. Jednak w przypadku dalszych wyjazdów dostępność stacji szybkiego ładowania jest kluczowa. Nasi dealerzy mają dobre lokalizacje przy głównych trasach w dużych miastach. Stacje ułatwią życie właścicielom aut elektrycznych i hybrydowych, a ponieważ nie ograniczamy dostępu do nich jedynie do aut Volvo, posłużą wszystkim kierowcom – powiedział Emil Dembiński Prezes Volvo Car Poland.
Elektryczne zobowiązania
W 2017 roku koncern Volvo Cars zobowiązał się do wprowadzenia napędu elektrycznego w całej gamie swoich modeli, a od roku 2019 wszystkie modele Volvo dostępne są w wersji hybrydowej typu plug-in. Firma zobowiązała się także do 2025 roku (w porównaniu do roku 2018) zmniejszyć o 40% przypadający na jeden samochód poziom emisji CO2, wynikający z całego łańcucha dostaw i procesu produkcji, włączywszy w to sieć dealerską. W roku 2040 Volvo Cars zamierza osiągnąć zerowy poziom śladu węglowego w swoim łańcuchu wartości.
Ponad 25% sprzedaży Volvo stanowią hybrydy plug-in. Do 2025 roku połowę samochodów na rynku będą stanowiły auta w pełni elektryczne, zaś do roku 2030 z oferty zupełnie znikną wersje napędzane silnikami spalinowymi.
Źródło: na podstawie Volvo Cars Poland