Jury Women’s World Car of the Year podkreśla, że wybrane pojazdy reprezentują doskonałość w swoich segmentach pod względem bezpieczeństwa, prowadzenia, komfortu, technologii, designu, wydajności, wpływu na środowisko i stosunku jakości do ceny.
W edycji 2023, w poszczególnych kategoriach zwycięzcami są:
Urban car
Kia Niro – przestronny, praktyczny, bezpieczny, łatwy w prowadzeniu, z kilkoma wariantami napędu (HEV, PHEV i BEV). Jego cechą charakterystyczną jest oszczędność.
Family SUV
Jeep Avenger – pierwszy w 100% elektryczny pojazd Jeepa pozytywnie oceniono ze względu na udaną konstrukcję i doskonałe właściwości terenowe – pomimo napędu na przednie koła. Model jest produkowany w Polsce w Tychach.
Large car
itroën C5 X – oferuje wyjątkowy komfort, jest przestronny ma i bardzo atrakcyjny design. Dostępny z silnikami benzynowymi i hybrydowymi typu plug-in.
Large SUV
Nissan X-Trail – duży, pakowny SUV z opcją siedmiu miejsc. Jest wydajny w trudnym terenie. Zastosowano w nim technologię hybrydową Nissana e-power. Silnik elektryczny jest tu jedynym silnikiem, który działa jako układ napędowy, silnik benzynowy jest generatorem energii.
4×4 and Pick-up
Ford Ranger – niezawodny, stylowy i charyzmatyczny pick-up. Porusza się z łatwością po każdym terenie. Jest równie wydajny jak samochód terenowy, ale dzięki przestrzeni ładunkowej jest bardziej praktyczny.
Performance car
Audi RS 3 – ociekający sportowymi atrybutami, zastosowano w nim technologie opracowane przez Audi na potrzeby motorsportów.
Sześć samochodów – zwycięzców poszczególnych kategorii – przechodzi do ostatniej rundy oceniania, która wyłoni zwycięzcę głównej nagrody WWCOTY. Zwycięzca konkursu Women’s World Car of the Year zostanie ogłoszony na kanale YouTube Women’s World Car of the Year o godzinie 00:00 (czasu nowozelandzkiego) 8 marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet.
– Dziennikarki motoryzacyjne stawiają na praktyczność. W każdej z kategorii wyróżniłyśmy auta, które są wszechstronne, bezpieczne i efektywne oraz wykorzystano w nich technologie zmniejszające zużycie paliw kopalnych. Oczywiście cieszy mnie pojawienie się w tym gronie modelu produkowanego wyłącznie w Polsce – to Jeep Avenger. W konkursie Women’s World Car of the Year widać, że dziś zacierają się granice między segmentami aut. Nie zawsze cechy wyróżnione w danym segmencie przez producentów odzwierciedlają oczekiwania użytkowniczek. Przykładem tego jest kategoria aut miejskich (Urban car), które ponownie urosły. Trafiły do niej modele bardzo się od siebie różniące – powiedziała Agata Rzędowska, jedyna polska jurorka WWCOTY.
Proces głosowania został zweryfikowany przez audytorów Grant Thornton, którzy byli zaangażowani w kontrolę głosów od momentu ustanowienia konkursu WWCOTY.
Women’s World Car of the Year to jedyna międzynarodowa nagroda motoryzacyjna przyznawana przez dziennikarki. Została stworzona przez Nowozelandkę Sandy Myhre w 2009 roku. Dziennikarka pozostaje honorową prezeską nagrody, na czele głosującego gremium stoi Marta García.
Ta wyjątkowa nagroda ma na celu wyróżnienie najlepszych samochodów roku i stworzenie przestrzeni do zabrania głosu przez kobiety mediów motoryzacyjnych. Kryteria głosowania opierają się na tych samych zasadach, którymi kieruje się każda osoba wybierająca auto dla siebie. Jurorki nie wybierają „samochodu dla kobiet”, wybierają najlepsze auta w gronie kobiet jurorek. Podczas głosowania brane są pod uwagę takie aspekty jak: bezpieczeństwo, jakość, cena, design, łatwość prowadzenia i wpływ na środowisko danego pojazdu.
Oprócz wyboru najlepszych samochodów w poszczególnych kategoriach, naszym celem jest zapewnienie kobietom w świecie motoryzacji widoczności i przyczynienie się do tego, aby ich głosy były słyszalne na wszystkich kontynentach. Mobilność dla wielu kobiet oznacza szansę na rozwój osobisty i zawodowy, poprawę jakości życia oraz niezależność.