Oba stowarzyszenia zgodne twierdzą, że za ambicjami Rady UE w zakresie wdrażania celów tankowania wodoru i stacji ładowania energii elektrycznej w transporcie drogowym nie idą wystarczające działania.
„Państwa członkowskie powinny wykazać się ambicjami niezbędnymi do uruchomienia stacji tankowania wodoru i wspierać minimalne cele krajowe określone przez Parlament Europejski” – piszą sygnatariusze listu.
Główne założenia, które należałoby by spełnić to:
– jedna stacja tankowania wodoru co 100 km (…);
– co najmniej jeden dystrybutor 700 barowy na każdej stacji tankowania wodoru;
– jedna stacja tankowania wodoru ciekłego co 400 km oraz co najmniej jedna stacja tankowania wodoru w każdym węźle miejskim;
Infrastruktura sieci bazowej i węzłów miejskich ma zostać uruchomiona do 31 grudnia 2027 r. Niedawne zapowiedzi kilku producentów pojazdów wskazują, że do końca dekady w Europie będzie eksploatowanych około 50 000 pojazdów ciężkich napędzanych wodorem.
Jednak stanie się tak tylko pod warunkiem, że zostaną spełnione warunki ramowe i infrastruktura tankowania.
„Ambicjom określonym przez zainteresowane strony z branży, jakim jest szybkie wprowadzenie na rynek pojazdów napędzanych wodorem, muszą teraz towarzyszyć podobny poziom ambicji w AFIR, aby zapewnić dostępność niezbędnej infrastruktury tankowania wodoru” – czytamy w liście sygnowanym przez ACEA i HE.
Orlen prekursorem
W Polsce jak na razie tworzenie infrastruktury ładowania wodoru zapowiada PKN Orlen. Koncern paliwowy zapowiedział, że zbuduje ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Orlen otrzymał na ten cel ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.
Zgodnie z przyjętą strategią wodorową, Orlen chce do 2030 roku otworzy ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej. W tym roku koncern uruchomił swoją pierwszą w Polsce mobilną stację w Krakowie, a w przyszłym roku do użytku zostaną oddane obiekty w Poznaniu i Katowicach. W planie jest również budowa stacji tankowania wodoru w Wałbrzychu.